Прозорість та інформаційна відкритість закладу

Ліцензований обсяг – 960 чол.

Фактична кількість осіб, які навчаються у закладі, – 784

Мова навчання – українська.

Станом на 02.01.2024 року вакантних посад немає.



ЗВІТ

директора Радивилівського ліцею №1

Радивилівської міської ради

Дубенського району Рівненської області

Віти САВИЦЬКОЇ

у 2023/2024 навчальному році

Діяльність Радивилівського ліцею №1 Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області впродовж 2023/2024 навчального року регламентувалася та була спрямована на виконання вимог Конвенції ООН про права дитини, Конституції України, Закону України «Про освіту» (зі змінами), Закону України «Про повну загальну середню освіту», Закону України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», Указу Президента України від 18.05.2019 №286/2019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», Концепції реалізації державної політики в сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, Концепції розвитку громадянської освіти в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 року № 710-р, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» та від 30 вересня 2020 року № 898 «Про деякі питання державних стандартів повної загальної середньої освіти».

Робота педагогічного колективу Радивилівського ліцею №1 у 2023/2024 навчальному році була спрямована на реалізацію основних напрямів внутрішньої системи забезпечення якості діяльності закладу освіти роботи. А саме: Освітнє середовище Радивилівського ліцею №1, Система оцінювання здобувачів освіти Радивилівського ліцею №1, Педагогічна діяльність педагогічних працівників, Управлінські процеси закладу освіти.

Освітнє середовище Радивилівського ліцею №1.

У 2023/2024 навчальному році у Радивилівському ліцеї №1 навчався 751 учень, з них: 47 учнів – на індивідуальні формі (екстернат), 11 – на індивідуальні формі (сімейна), 8 – інклюзивна форма навчання,  4 – індивідуальна (педагогічний патронаж). У закладі працювало 2 групи подовженого дня, які відвідувало 50 учнів 1-2х класів.

Однією з важливих умов для організації якісного освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище. Педагогічний колектив постійно працює над його оновленням та покращенням.

Проєктна потужність 960 осіб, у 2023/2024 н.р. станом на 01.01.2024  – 752 учні.  Кількість учнів закладу освіти не перевищує його проєктну потужність. Територія закладу огороджена, убезпечена від доступу стороннього автотраспорту, на території закладу немає «схованок», де учні можуть залишитися без нагляду дорослих. Щоденно здійснюється огляд території.

Облаштування приміщень закладу не становить загрози травмування учнів та працівників (неслизька підлога, належним чином встановлені меблі у навчальних кабінетах, не загромаджені коридори, сходові марші).

Режим прибирання забезпечує чистоту та охайність місць спільного користування, коридорів та навчальних приміщень, спортивної зали.

Заклад дотримується режиму провітрювання, у навчальних кабінетах є графіки провітрювання. Утримання туалетних кімнат відповідає санітарним умовам. Приміщення для харчування відповідає санітарно-гігієнічним нормам. Посуду вистачає на всіх учасників освітнього процесу. В приміщенні для приготування їжі дотримуються режиму зберігання продуктів та готових страв.

Запроваджується система, яка ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні фактори, важливі для безпечності продуктів (НАССР).  Таким чином здійснюється контроль безпеки, а не якості.   

Результати анкетування учнів щодо комфортного перебування в закладі освіти наступні: 81,4% здобувачів освіти зазначили, що їм подобається перебування у школі, 18,6%, відповіли, що не дуже; 89,6 % зазначили, що їм комфортно у школі, 104 % відповіли, що недуже комфортно; 93,5% відмітили, що учителі,  керівництво закладу освіти інформують здобувачів освіти щодо правил охорони праці, техніки безпеки під час занять, пожежної безпеки, правил поведінки під час надзвичайних ситуацій. Тому 93,7% опитаних учнів почуваються у безпеці, перебуваючи у закладі освіти.

У 2023/2024 навчальному році харчуванням у шкільній їдальні було охоплено 699 здобувачів освіти. Гарячим харчуванням – 311, з них: діти-сироти та позбавлені батьківської опіки і піклування, які навчаються очно – 5; діти із малозабезпечених сімей, які навчаються очно– 6; учні з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах – 7; учні із сімей, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС, які навчаються очно – 1, учні із числа внутрішньо переміщених осіб, які навчаються очно – 9; учні із числа осіб, визначених у статті 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» -2; діти, які охоплені безкоштовним гарячим харчуванням відповідно до рішення Радивилівської міської ради – 8. Вартість харчування у 2023/2024 навчальному році становила 35 грн. Харчування у шкільній їдальні організоване із урахуванням рекомендацій шкільного харчування за Євгеном Клопотенком у симбіозі із рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 №305.

З метою практичної реалізації організації підвезення учнів шкільним автобусом  розроблено та затверджено графік руху та маршрут шкільного автобуса на 2023/2024 навчальний рік для 106 учнів, які проживають за межами пішохідної доступності.

Робота колективу у Радивилівському ліцеї №1 з охорони праці, безпеки життєдіяльності, профілактики травматизму учасників освітнього процесу у побуті та під час освітнього процесу визначається у діяльності колективу як одна із головних і організована відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», кодексу цивільного захисту України, кодексу законів про працю України, Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону праці» та Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом МОН від 26 грудня 2017 №1669, в закладі щороку на новий навчальний рік призначаються відповідальні особи за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності, за стан охорони праці в структурних підрозділах, пожежну безпеку, за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства, за безпечну експлуатацію будівель, споруд та інженерних мереж.

Усі працівники навчального закладу своєчасно проходять медичні огляди згідно із чинним законодавством. 

Заклад забезпечений первинними засобами пожежогасіння. Щороку в навчальному закладі здійснюється перезарядка вогнегасників та перевірка протипожежних рукавів.

Питання створення безпечних умов праці, навчання і виховання учасників освітнього процесу постійно знаходиться на контролі. У зв’язку із військовою агресією рф проти України та з метою дотримання загальних вимог законодавства України з Цивільного захисту та Техногенної безпеки, попередження і протидії можливим загрозам життю та здоров’ю учасників освітнього процесу було посилено відповідні заходи.

У Радивилівському ліцеї №1 облаштовано протирадіаційне укриття, яке обладнане всім необхідним для того, щоб учасники освітнього процесу могли перебувати у ньому тривалий час. Споруду цивільного захисту забезпечено питною та технічною водою, аптечкою з наявними в ній медичними медикаментами, для надання першої допомоги. А також засобами гігієни, прибиральним інвентарем, смітниками та баками для відходів.  В укритті наявні лавки для сидіння та стіл з настільними іграми, функціонує вентиляційна система, у разі вимкнення електроенергії – альтернативою  є світлодіодні лампи.

Інструктажі і навчання проводяться з працівниками закладу, здобувачами освіти, що відображається в Журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці, Журналі реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях, Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці, Журналі реєстрації інструктажів з питань пожежної безпеки. Інструктажі із здобувачами освіти фіксуються в Журналах реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності в закладі загальної середньої освіти (для кожного класу).

Впродовж 2023/2024 навчального року заклад працював за Освітньою програмою Радивилівського ліцею No1 Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області, яка окреслила рекомендовані підходи до планування й організації закладом єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державними стандартами початкової, базової та повної загальної середньої освіти.

Освітня програма сформована на основі Типових освітніх програм, обговорена на методичній раді закладу і методичних об’єднаннях учителів та схвалена на спільному засіданні педагогічної ради, затверджена директором закладу. Окрім освітніх компонентів для вільного вибору учнів, які є обов’язковими, за рішенням закладу вона містить інші компоненти, зокрема корекційно-розвитковий складник для осіб з особливими освітніми потребами.

Реалізація інваріантної та варіативної складових навчального плану здійснювалась за програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України. Варіативна частина робочого навчального плану в 2023/2024н. р. була спланована на врахування побажання учнів, запитів батьків, кадрове та навчально-методичне забезпечення. Години варіативної складової використані для поглибленого та профільного навчання, курсів за вибором, факультативів з метою надання якісної освіти.

Так, у  2023/2024 навчальному році в Радивилівському ліцеї №1 запроваджено курси за вибором та факультативні курси: світовий театр і література, психологія, вокальний ансамбль, здоров’я і безпека життя людини, токарна обробка деревини, Українознавство. А також індивідуальні заняття та консультації з польської мови, англійської мови, української мови, математики та історії України.

У 6-9- х класах продовжено вивчення польської мови як другої іноземної. Це зумовлено, передусім, розгортанням культурних, політичних, економічних зв’язків України з європейськими країнами та для забезпечення ефективного спілкування, розбудови культурних взаємин.

Якісний освітній процес у закладі в 2023/2024 навчальному році забезпечували 79 педагогічних працівників. У закладі працювали: директор, заступники директора з НВР, НМР, ВР, педагог-організатор, 2 вихователі, практичний психолог, соціальний педагог, 6 асистентів учителів, 65 учителів, з яких: 3 сумісники і 10 учителів перебували у декретній відпустці.

52% педпрацівників мають стаж  понад 20 років; 24% – від 10 до 20 років; 16% – від 3 до 10 років і 8% мають стаж до 3 років.

92% учителів мають освітньо-кваліфікаційний рівень «Магістр», по 4%  – «Бакалавр» і «Молодший спеціаліст».

Найбільший відсоток – 29 – становлять педпрацівники віком 31-40 років; 22% – віком понад 55 років, з них 20% пенсіонерів; 21% становлять педпрацівники віком 41-50 років; 15% – від 51 до 55 і 13% – до 30 років.

59% педпрацівників є спеціалістами вищої кваліфікаційної категорії, 11% – спеціалістами І кваліфікаційної категорії, 9% – спеціалістів ІІ  кваліфікаційної категорії і 19% – спеціалісти.

У закладі працюють 32 педагоги із педагогічним званням «Старший вчитель», 4 – «Учитель-методист», 1 «Практичний психолог-методист» і 1 «Керівник гуртка-методист».

Лише 14% педколективу становлять чоловіки.

Система оцінювання здобувачів освіти Радивилівського ліцею №1.

З метою прозорості, на сайті закладу оприлюднені критерії оцінювання навчальних досягнень учнів 5-11 класів. На засіданні педагогічної ради розглянуто питання про єдині вимоги щодо оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти Радивилівського ліцею №1.

Під час проведення занять більшість учителів застосовують компетентнісний підхід до оцінювання, надають учням час на обдумування відповіді та забезпечують зворотній зв’язок щодо якості виконаного завдання, супроводжують відповідь учнів уточнювальними запитаннями, спрямовують оцінювання результатів навчання на індивідуальний поступ учня, відзначають досягнення учнів, підтримують в них бажання навчатися, використовують прийоми самооцінювання і взаємооцінювання учнів. Більшість вчителів задають домашні завдання, спрямовані на оволодіння ключовими компетентностями.

Здобувачі освіти отримують інформацію про критерії, правила та процедури оцінювання їхніх навчальних досягнень із сайту закладу, за допомогою усної інформації від педагогічних працівників, інформаційних стендів у навчальних кабінетах. На уроках здобувачі освіти отримують інформацію про критерії, правила і процедури оцінювання їх результатів навчання при виконанні обов’язкових видів робіт, різних організаційних формах навчальних занять від педагогічних працівників.

Переважна більшість учителів використовують у своїй роботі формувальне оцінювання  відповідно до наказу від 13 вересня 2023 № 152 «Про застосування формувального оцінювання» та на виконання Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, відповідно до методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 01 квітня 2022 №289, листа Міністерства освіти і науки від 12 вересня 2023 № 1/13749-23 «Про інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів/інтегрованих курсів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024».

Для вчасного інформування батьків про успішність їх дітей та з метою забезпечення прозорості освітнього процесу, заклад використовує безкоштовні електронні класні журнали та щоденники з можливостями дистанційного навчання, які розроблені ТОВ «Нові Знання» на створені на платформі ІСУО.

Під час перевірки виконання навчальних програм були проведені співбесіди з учителями, перевірено ведення електронних журналів, оформлені підсумкові звіти. Результати перевірки показали, що виконання навчальних програм у 5-11-х класах у межах часу, відведеного робочим навчальним планом закладу освіти на навчальний рік на вивчення предметів (кількість годин за програмою та фактична кількість використаних годин), практично співпадає, а саме: – у 5 -11-х класах навчальні програми з усіх предметів виконано у повному обсязі, але має розбіжність з календарними планами та програмами на 1-2 години, це пов’язано із особливістю освітнього процесу під час військового стану.

Обов’язкова кількість тематичних оцінювань з усіх навчальних предметів, що визначена чинними навчальними програмами, дотримана, тематичне оцінювання рівня навчальних досягнень учнів за формою проведення було: усним, письмовим, різнорівневим тестуванням, практичною роботою відповідно до специфіки навчальних предметів.

Кількість обов’язкових лабораторних, практичних чи інших робіт (дослідів), передбачених чинними програмами з навчальних предметів, дотримана.

У 2023/2024 навчальному році освітній процес було спрямовано на вимірювання та подолання освітніх втрат та на інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток кожної дитини, як особистості, що здатна самостійно мислити і творчо діяти, використовувати знання в нестандартних ситуаціях.

Відповідно до плану роботи Радивилівського ліцею №1 на 2023/2024 навчальний рік, адміністрацією закладу було проведено моніторинг освітніх втрат загальної середньої освіти з математики, української мови, історії і географії серед учнів 6абвг, 8абв класів. Як інструмент виявлення навчальних втрат, здобувачам освіти були запропоновані діагностувальні роботи, які містили завдання для перевірки опорних знань з конкретного предмета. Тож після отримання результатів педагоги мали можливість визначити, які прогалини додатково опрацювати з класом. Завдання перевірних робіт були різнорівневі, містили кількість балів за кожне завдання, відповідальні попереджені про нерозголошення умов випробування. Результати моніторингу обговорені на засіданні педагогічної ради закладу і узагальнені відповідним наказом.

За результатами  2023/2024 навчального року  671 учень переведений на наступний рік навчання, 288 учнів початкових класів оцінені вербально і оформлені свідоцтва досягнень,  42 учні нагороджені похвальними листами «За високі досягнення у навчанні», 9 випускників 9 класів отримали свідоцтва про базову загальну середню освіту, 30 випускників 11 класів нагороджені похвальними грамотами «За особливі успіхи у вивченні окремих предметів», 6 випускників 11 класів нагороджені золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні». 65 учнів випущено з ліцею. Не атестованих учнів немає.

Аналіз рівнів навчальних досягнень учнів 5-11 класів виявив, що 18% здобувачів освіти 5 класу, 6% шестикласників, 11 % семикласників, 9% восьмикласників, 14% дев’ятикласників, 19% десятикласників і 20% одинадцятикласників навчаються на високому рівні. 44% здобувачів освіти 5 класу, 54% шестикласників, по 31% семикласників і восьмикласників, 47% дев’ятикласників, 45% десятикласників і 58% одинадцятикласників мають достатній рівень навчальних досягнень. 38% здобувачів освіти 5 класу, 40% шестикласників, 58% семикласників, 60% восьмикласників,  39% дев’ятикласників, 36% десятикласників і 22% одинадцятикласників навчаються на середньому рівні. Низького рівня навчальних досягнень не виявлено.

Один із векторів діяльності Радивилівського ліцею №1 є підтримка і розвинути здібності здобувачів освіти. Тому, у 2023/2024 навчальному році значна увага приділялася роботі з обдарованими і здібними дітьми. Завдання адміністрації та  педагогів полягала у тому, щоб створити умови, за яких будь-яка дитина могла б удосконалювати  уміння мислити самостійно, нестандартно. Ефективною формою роботи для реалізації, утвердження своїх здібностей є предметні олімпіади та конкурси, всеукраїнські та міжнародні проєкти.

У І етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад вибороли перемогу 233 здобувачі освіти 6-11-х класів. Із загальної кількості учасників ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів 24 учні стали переможцями, виборовши 36 дипломів І, ІІ та ІІІ ступенів. Вони здобули 6 перших, 20 других та 10 третіх місць. У ІІІ етапі здобувачі освіти закладу вибороли 3 третіх місця.

За результатами ІІ етапу Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика команда закладу здобула 8 перемог, з них: 1 перше, 3 других і 4 третіх місця. У ІІІ-му етапі Ничипорук Дарія (8а) виборола друге місце, а Гришан Ангеліна (11в)- третє місце. 

У ІІ етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка заклад має 5 перемог: преше, друге і 3 третіх місця.  У ІІІ-му етапі Налівкін Анастасія (10а) виборола друге місце. 

Гетьман Софія (10в) – фіналістка відбіркового етапу програми FLEX Program 2024-2025.

У ІІ етапі конкурсу-захисту наукових робіт учнів-членів Малої академії наук України троє учасників вибороли ІІІ місця у ІІ етапі (обласному) конкурсу – Корчемна Ольга(11в), Кондратюк Олександра (10в), Сеник Катерина (11в).

У обласному етапі Всеукраїнського конкурсу експериментально-дослідницьких робіт з природознавства «Юний дослідник» І місце виборола Ігнатьєва Дарія (4а), ІІІ – Касянчук Максим (4б).

Наші ліцеїсти здобули низку перемог у навчальних, мистецьких та спортивних конкурсах і випробуваннях на обласному і  всеукраїнському рівнях.

На традиційному щорічному Святі талантів ліцею були відзначені бурштиновими нагородами:

«Учень року» – Анастасія Налівкін (9а);

«Надія року» –  Олександра Ладюк (10в) і Олександра Кондратюк (10в);

«Спортсмен року» – Роман Добридник (9б);

«Дослідник року» – Андрій Покотило (11б).

Робота з обдарованими дітьми пов’язана напряму із професійним зростанням педагогів. Розвиток обдарованості учнів залежить від професійного рівня вчителів та використання креативних методів навчання. У практиці педагогічної діяльності наші вчителі  використовують нові технології навчання, які сприяють розвитку інтелектуальної, творчої, предметної або лідерської обдарованості.

Педагогічна діяльність педагогічних працівників.

Основними умовами успішного досягнення базової компетентності учнями закладу освіти у Радивилівському ліцеї №1 є: підвищення ефективності уроку як основної можливості діалогу учня та вчителя; розвиток системи позаурочних форм освітньої діяльності, зорієнтованих на пошуковий, дослідницький, проблемний характер засвоєння змісту освіти;          ріст професійної майстерності педагогічних кадрів; орієнтація педагогів на особисті досягнення учнів в освітній взаємодії; забезпечення принципів відкритості й комфортності освіти в усіх її аспектах; комплексний супровід педагогами освітнього та професійного вибору здобувачів освіти.

Учителі самостійно розробляють календарно-тематичні плани відповідно до Державних стандартів загальної середньої освіти, навчальної програми (зокрема розробленої на основі модельної), освітньої програми закладу. Вчителі під час розроблення календарно-тематичного плану враховують особливості класів, їх профільність, спеціалізацію тощо. За підсумками навчального року учителі спільно з колегами на засіданнях методичних об’єднань аналізують результативність календарно-тематичного планування, вносять необхідні корективи. У змісті календарно-тематичного планування визначено організаційні форми проведення навчальних занять, види робіт, спрямовані на оволодіння учнями ключовими компетентностями. Учителі самостійно визначають обсяг годин на вивчення навчальної теми, можуть змінювати послідовність вивчення тем у календарно-тематичному плані.

Учителі використовують види, форми і методи роботи, спрямовані на оволодіння учнями ключовими компетентностями. Використовують інші організаційні форми роботи, окрім класно-урочної. З-поміж навчальних завдань, які пропонуються учням, переважають творчі, проблемні, пошукові, дослідницькі, спрямовані на застосування знань у практичній діяльності.

У змісті домашніх завдань переважають завдання творчого, прикладного, проблемного і пошукового спрямування. Учителі надають підтримку учням, які потребують індивідуальної освітньої траєкторії. Разом з учнем, батьками вони розробляють індивідуальний план (індивідуальний графік), індивідуальну програму розвитку діяльності для учнів, у якому передбачено консультування, індивідуальну підтримку учнів, визначення часових меж опанування навчального матеріалу, терміни та вимоги до оцінювання. Під час реалізації індивідуальної освітньої траєкторії відстежується індивідуальний прогрес дитини. Для реалізації індивідуальної освітньої траєкторії використовуються також технології дистанційного і змішаного навчання. Відбувається відстеження результативності такої роботи.

Педагоги розробляють та використовують інформаційні освітні ресурси під час проведення навчальних занять або обов’язкових для учнів видів робіт. Із розроблених освітніх ресурсів учителі формують власне освітнє портфоліо. Учителі розробляють або використовують електронні освітні ресурси з метою запровадження технологій дистанційного і змішаного навчання. Розроблені інформаційні ресурси розміщуються на сайті закладу освіти, власних професійних блогах, сайтах професійних спільнот, фахових виданнях.

Учителі формують цінності через зміст навчального матеріалу предметів. Під час проведення навчальних занять в учнів виховується почуття патріотизму, поваги до державної мови, законів України. Відбувається розвиток в учнів загальнолюдських цінностей, навичок співпраці та командної роботи. Особистим прикладом виховується в учнів толерантне ставлення та взаємоповага.

Учителі володіють навичками використання комп’ютерних технологій в освітньому процесі, використовують у своїй роботі інформаційно-комунікаційні технології, які сприяють оволодінню учнями ключовими компетентностями. Під час проведення навчальних занять використовуються медіаресурси, можливості Інтернет-мережі.

У закладі реалізується концепція НУШ. Робота педагогічного колективу була спрямована на забезпечення виконання навчальних програм і вимог Державних стандартів освіти. Заклад на якісному рівні задовольняє запити учасників освітнього процесу, про що свідчать опитування учасників освітнього процесу. Якісний показник визначається за відсотком учнів, які мають достатній та високий рівні навчання.

Головний колегіальний орган – педагогічна рада – працювала впродовж навчального року над питанням забезпечення внутрішньої системи якості освіти. На засіданнях педради розглядалися питання розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти, вдосконалення, ефективної діяльності закладу освіти. Освіта це не лише оцінки. Це і створене освітнє середовище, і оцінювання учнів на основі чітких критеріїв, педагогічна діяльність працівників, управлінські процеси.

Педагогічний колектив втілює Концепцію нової української школи з 2018 року. З 2022 року стартував новий етап впровадження НУШ у базовій школі. Створено відповідне освітнє середовище в 1-4 класах НУШ.  Придбано дидактичні матеріали, парти,  ноутбуки, принтери. Вчителі, які працюють в 1-4, 5-6 класах, будуть працювати у 7 класі та адміністрація закладу  пройшли відповідну професійну підготовку. На даний час ведеться ґрунтовна робота щодо підготовки впровадження Державного стандарту у 5-7 класах. Питання щодо результатів роботи початкової школи за новими освітніми стандартами розглядалося на нарадах при директору, засіданнях педагогічної ради. Впроваджується формувальне оцінювання навчальних досягнень здобувачів знань.

Основними умовами успішного досягнення базової компетентності учнями нашого закладу є: підвищення ефективності уроку як основної можливості діалогу учня та вчителя; розвиток системи позаурочних форм освітньої діяльності, зорієнтованих на пошуковий, дослідницький, проблемний характер засвоєння змісту освіти; ріст професійної майстерності педагогічних кадрів; орієнтацію педагогів на особисті досягнення учнів в освітній взаємодії; забезпечення принципів відкритості й комфортності освіти в усіх її аспектах; комплексний супровід педагогами освітнього та професійного вибору школярів.

Якість освітнього процесу закладу освіти, його результати значною мірою залежать від учителя, його теоретичної підготовки, педагогічної та методичної майстерності. Методична робота спонукає кожного вчителя до підвищення свого фахового рівня; сприяє взаємному збагаченню членів педагогічного колективу педагогічними знахідками, дає змогу молодим учителям вчитися педагогічної майстерності у старших і досвідченіших колег, забезпечує підтримання в педагогічному колективі духу творчості, прагнення до пошуку.

У процесі методичної роботи здійснюються підвищення наукового рівня вчителя, його підготовка до засвоєння змісту нових програм і технологій, їх реалізації, постійне ознайомлення з досягненнями психолого-педагогічних дисциплін і методик викладання, вивчення і впровадження у шкільну практику передового педагогічного досвіду, творче виконання перевірених рекомендацій, збагачення новими, прогресивними й досконалими методами і засобами навчання, вдосконалення навичок самоосвітньої роботи вчителя, надання йому кваліфікованої допомоги з теорії та практичної діяльності.

Аналіз роботи методичних об’єднань засвідчує, що основну увагу вчителі приділяли підвищенню фахової майстерності, розвитку власної творчої особистості, спільному вирішенню завдань, поставлених методичними об’єднаннями щодо втілення сучасних інновацій та педагогічних технологій, сприяли творчому підходу до реалізації ідей програм з кожного предмета на забезпечення, засвоєння й використання найбільш раціональних методів і прийомів навчання та виховання школярів.

Методична рада закладу забезпечувала планування, керівництво та аналіз методичної роботи протягом року. Майстерність учителів здійснювалася через постійне самовдосконалення, вивчення передового досвіду вчителів України та своїх колег шляхом самоосвіти та через участь у роботі методичних об’єднань, семінарах, виконанні особистих творчих планів.

Робота методичних об’єднань була спланована, засідання проводилися на належному рівні з обговоренням науково-теоретичних питань і практичної діяльності вчителів. Майстерність учителів здійснювалася через постійне самовдосконалення, вивчення передового досвіду вчителів України та своїх колег шляхом самоосвіти та через участь у роботі методичних об’єднань, семінарах, виконанні особистих творчих планів.

Педагоги закладу є активними учасниками різноманітних конкурсів та проєктів. Постійно готують призерів Всеукраїнських олімпіад та конкурсів. Беруть участь у всеукраїнських і міжнародних проектах, у вебспільнотах освітян, працюючи на таких платформах, як «Всеосвіта», «На урок», «Генезум», «ЕдЕра» тощо, де проходять курси, беруть участь у семінарах та конференціях, розміщують власні методичні матеріали, створюють тести для перевірки рівня навчальних досягнень учнів.

Переможцем Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2024» у номінації «Українська мова і літератури»  стала Ксьондзик Т.М.

Традиційним у закладі освіти залишилося проведення предметних тижнів та творчих тижнів учителів, які атестуються.

Питання методичної роботи з педагогічними кадрами, удосконалення професійної майстерності були предметом обговорення на засіданнях педагогічних рад, адміністративних нарад, нарад при директорові.

Аналіз підсумків навчального року дає підстави зробити висновки, що порівняно з минулим навчальним роком зріс рівень фахової майстерності педагогів. Педагогічний колектив ліцею в процесі своєї діяльності реалізував мету виховання, навчання та розвитку дітей, поставлену на початку навчального року.

Педагогічні працівники постійно підвищують свій професійний рівень, використовуючи різноманітні форми підвищення кваліфікації, передачі педагогічного досвіду, а також самоосвіту. Цікавляться новими тенденціями у розвитку освіти, отримані навички і компетентності застосовують у викладацькій діяльності. Систематично аналізують і оцінюють свою роботу з метою вдосконалення власної педагогічної майстерності. Вдосконалюють свої знання та навички взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами. Керівництвом здійснюється аналіз професійного розвитку педагогічних працівників.

Учителі щорічно 100% підвищують кваліфікацію відповідно Плану підвищення кваліфікації.

Педагоги знаходяться в постійній комунікації з батьками учнів. Комунікація здійснюється у різних формах. Вчителі намагаються отримати зворотний зв’язок від батьків з метою забезпечення постійного прогресу учнів в оволодінні ключовими компетентностями.

Між педагогами сформовані та підтримуються партнерські взаємини. Вони постійно співпрацюють, діляться знаннями, використовують взаємовідвідування навчальних занять з метою покращення якості викладання. Проблеми, які виникають, систематично вирішуються, командна співпраця є ефективною. В закладі освіти діє інститут наставництва – педагогічна інтернатура.

Управлінські процеси закладу освіти.

Радивилівський ліцей №1 має чітко сформульовану, зрозумілу та реалістичну стратегію розвитку. Стратегія визначає місію, візію та цілі діяльності закладу освіти, умови, необхідні для їх досягнення, пріоритети та кроки, які керівництво та педагоги здійснюють для досягнення визначених цілей відповідно до принципів освіти та підготовки учнів до майбутнього життя. Ці пріоритети та кроки узгоджено з пріоритетними напрямами розвитку засновника. Стратегія розвитку оприлюднена, доступна для батьків та інших зацікавлених осіб. Заклад освіти обговорює стратегію із засновником, педпрацівниками, учнями та отримує зворотний зв’язок. Стратегія розвитку реалізується у відповідних часових проміжках. Заклад освіти регулярно відстежує та збирає інформацію, необхідну для свого стратегічного розвитку (наприклад, про зміни в законодавстві, розвиток освітньої політики, соціально-економічні зміни в регіоні, демографічні дані та плани територіального розвитку регіону) і відображає їх у процесі коригування стратегії розвитку.

Заклад освіти має реалістичний річний план роботи. У річному плані чітко сформульовано: цілі, завдання та заходи для їх виконання з урахуванням конкретних умов діяльності. Здійснюється аналіз виконання плану за попередній навчальний рік. До його розроблення залучаються усі учасники освітнього процесу. Всі компоненти річного плану є вимірюваними. Річний план роботи схвалено педагогічною радою закладу освіти та оприлюднено.

Заклад освіти здійснює щорічне самооцінювання освітньої діяльності через вивчення і оцінювання функціонування внутрішньої системи. За результатами самооцінювання готуються висновки та визначаються напрями поліпшення якості освітньої діяльності. Результати самооцінювання висвітлюються у звіті про освітню діяльність закладу освіти та річному звіті директора за підсумками навчального року та на сайті закладу. Висновки, отримані за результатами самооцінювання, використовуються у плануванні роботи закладу освіти на наступний навчальний рік.

Впродовж 2023/2024 навчального року у закладі проводилося анонімне анкетування з використанням Google-форм.

Серед педагогічних працівників у анкетуванні взяли участь 59 осіб. Вони зазначили, що: 98,3 % вчителів зазначили, що у закладі освіти створені належні умови для постійного підвищення кваліфікації педагогів, їх чергової та позачергової атестації, добровільної сертифікації, 1,7% (1 педагог) відповів, що переважно ні; 78% педагогів зазначили, що у закладі немає жодних перешкод для професійного розвитку, 3,4% – вказали на відсутність матеріального заохочення з боку керівництва, 23,7% вважають, що у закладі недостатня матеріально-технічна база; 92,8% педагогів задоволені освітнім середовищем та умовами праці у закладі., 7,2% (2 вчителі) – незадоволені; 100% відповіли, що в цілому психологічний клімат в закладі сприяє співпраці педагогі; 57 педагогів, що брали участь в анкетуванні, вважають, що керівництво закладу відкрите до спілкування, вони можуть вільно висловлювати свою точку зору, навіть якщо вона не співпадає з думкою керівництва, 2 учителя вважають, що «переважно «так».

Щодо результатів анкетування учнів, то: 82,3% здобувачів освіти зазначили, що не відчувають у школі булінг/цькування (систематичні дії (або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві), 13,7% – мали поодинокий досвід цькування; 61,3% здобувачів освіти вважає що їх звернення приймаються і розглядаються керівництвом закладу; 69,2% батьків вважають, що їх діти ходять до школи із задоволенням; 92,3% батьків вдається поспілкуватися з керівництвом закладу освіти і досягти взаєморозуміння.

98,1 % батьків задоволені організацією освітнього процесу в ліцеї; 88,5% опитаних батьків вважають, що учителі справедливо оцінюють навчальні досягнення їхньої дитини, 11,5% – іноді;

Адміністрація Радивилівського ліцею №1 постійно вивчає потреби учнів та працівників закладу, готує і доводить до відома засновника запити для задоволення потреб закладу освіти та відстежує їх реалізацію. Адміністрація враховує, наскільки матеріально-технічне та фінансове забезпечення сприяє або зменшує можливості для досягнення цілей, які закладено у стратегії розвитку. Заклад освіти надає засновнику об’єктивну та актуальну інформацію щодо своїх потреб. Адміністрація закладу освіти систематично оцінює стан матеріальних умов для навчання. Відповідно до стратегії розвитку та у співпраці з засновником заклад освіти підтримує такий стан матеріальних умов, який забезпечує доступ до освіти кожному учневі відповідно до його індивідуальних освітніх потреб.

Управлінська діяльність спрямована на забезпечення якості освіти на рівні Державних стандартів. В закладі постійно відбувається моніторинг поставлених цілей даною стратегією. Формуються відносини довіри, прозорості, відкритості завдяки роботі сайту закладу освіти, груп у соціальних мережах закладу освіти та офіційної Facebook-сторінки закладу освіти. Здійснюється ефективна кадрова політика, до викладацької діяльності залучені лише фахівці, які постійно підвищують свій професійний рівень. Використовуються онлайн-платформи для професійного самовдосконалення.

На життєзабезпечення закладу було освоєно: електроенергія – 152 003.00 грн, водопостачання – 29 436.00 грн, газопостачання – 662 746.00 грн, Інтернет – 7 200.00 грн, вивіз нечистот та сміття – 157 986.00 грн, обслуговування тривожної кнопки –1 200.00 грн, перезарядка вогнегасників – 4 193.00 грн, дизпаливо (програма) – 95 579.00 грн, ремонт та обслуговування автобуса – 58 605.00 грн, документація і паливно-мастильні матеріали до генератора – 79 035.00 грн, виготовлення технічної документації закладу – 6 772.00 грн, вікна металопластикові (9 шт.) – 99 960.00 грн, харчування (бюджет) – 275 938.00 грн, моноблоки (персональні комп’ютери) (5 шт.) – 99 800.00 грн, мультимедійне обладнання – 270 400.00 грн, дидактичні матеріали – 58 098.00 грн, забезпечення життєдіяльності закладу – 45 957.00 грн.

Таким чином, колектив Радивилівського ліцею № 1 сприяє утвердження у закладі середовища, яке сприяє усвідомленню кожною дитиною цінності життя й здоров’я. Ліцей – це заклад, у якому створюються умови здорової життєдіяльності, гармонійного розвитку особистості, вчасного задоволення її актуальних потреб.  Радивилівський ліцей №1 – заклад, який гарантує безпеку здоров’я дітей, на першому місці в його діяльності – це здоров’я дитини, а за ним і високий рівень знань здобувача освіти.









Зарахування до закладу загальної середньої освіти

Зарахування до Радивилівського ліцею №1 відбувається відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОН України від16.04.2018року №367.

1. Зарахування до початкової школи

1. Заява про зарахування дитини до першого класу закладу освіти подається до закладу одним з батьків дитини особисто до 31 травня. До заяви додаються:
1) копія свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу здобувача освіти (під час подання копії пред’являється оригінал відповідного документа);
2) оригінал або копія медичної довідки за формою первинної облікової документації №086-1/о “Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду”, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 серпня 2010 року №682, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2010 року за №794/18089;
3) оригінал або копія відповідного документа про освіту (за наявності).
У разі наявності та за бажанням одного з батьків при поданні заяви про зарахування може бути пред’явлено документ, що підтверджує місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування закладу освіти, реквізити якого зазначаються в заяві про зарахування.
Впродовж 01-15 червня заяви про зарахування не приймаються, що не виключає права батьків подавати їх після 15 червня на вільні місця.
Присутність дитини під час подання заяви про зарахування, жеребкування або її зарахування не є обов’язковою.
2. Якщо станом на 31 травня кількість поданих заяв про зарахування не перевищує загальної кількості місць у першому (перших) класі (класах), не пізніше 01 червня видається наказ про зарахування усіх дітей.
Список зарахованих учнів із зазначенням їх прізвищ оприлюднюється виключно в закладі освіти.
Інформація про наявність вільних місць оприлюднюється.
3. Якщо станом на 31 травня кількість поданих заяв про зарахування перевищує загальну кількість місць у першому (перших) класі (класах), зарахування дітей відбувається за такими правилами:
1) до 01 червня включно зараховуються усі діти, місце проживання яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене, а також діти, які є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які здобувають освіту у закладі, чи дітьми працівників закладу;
2) до 15 червня включно на вільні місця зараховуються діти, які не проживають на території обслуговування закладу, за результатами жеребкування;
3) до 15 червня включно зараховуються на вільні місця та за умови утворення окремого (окремих) класу (класів) також і ті діти, які не проживають на території обслуговування закладу, але мають бажання здобувати освіту за освітньою програмою, що використовується закладом освіти та затверджена Державною службою якості освіти України. У разі якщо кількість поданих заяв перевищує загальну кількість місць у такому класі(класах), зарахування дітей відбувається за результатами жеребкування.
Діти зараховуються на вільні місця до закладу освіти за умови подання до 15 червня необхідних документів. Якщо заклад освіти, до якого дитина може бути зарахована на вільне місце, і заклад освіти, на території обслуговування якого проживає ця дитина, розташовані в межах одного населеного пункту, до необхідних документів додається також довідка закладу освіти, на території обслуговування якого проживає дитина, про її відрахування з цього закладу чи незарахування до нього. Така довідка має бути видана закладом освіти, на території якого проживає ця дитина, впродовж одного робочого дня з дати звернення одного з батьків дитини.
4. Впродовж двох робочих днів з дня зарахування дітей освіти оприлюднює з дотриманням Закону України “Про захист персональних даних” на інформаційному стенді закладу освіти, а також на офіційному веб-сайті закладу освіти:
– список зарахованих учнів із зазначенням лише їх прізвищ;
– оголошення про дату, час, місце і спосіб проведення жеребкування;
– інформацію про кількість вільних місць і прізвища дітей, які претендують на вільні місця;
– наказ керівника закладу освіти про утворення конкурсної комісії у складі 3 осіб для проведення жеребкування.
5. Після 15 червня зарахування на вільні місця відбувається у такому порядку:
– до початку навчального року – діти, які мають право на першочергове зарахування; впродовж навчального року – у порядку надходження заяв про зарахування.
6. Зарахування дітей до 2-4 класів початкової школи відбувається на вільні місця у порядку надходження заяв про зарахування.

Зарахування до гімназії

Зарахування до 5 класу закладу відбувається після видання наказу про переведення до нього учнів 4 класу закладу освіти. На вільні місця (у разі їх наявності) діти зараховуються у такому порядку:
– до початку навчального року – діти, які мають право на першочергове зарахування;
– впродовж навчального року – у порядку надходження заяв про зарахування.
Зарахування до 6 – 9 класів гімназії на вільні місця відбувається у порядку надходження заяв про зарахування.
Інформація про кількість зарахованих учнів та наявність вільних місць оприлюднюється.

Зарахування до ліцею

Зарахування до 10 класу закладу освіти відбувається після видання наказу про переведення до нього учнів 9 класу самого закладу, які не виявили намір припинити навчання в ньому і не були відраховані або переведені до іншого закладу освіти. Інформація про кількість зарахованих учнів та наявність вільних місць оприлюднюється.
Наказ про зарахування видається впродовж одного робочого дня, після якого зарахування відбувається на вільні місця у порядку надходження заяв.

Умови доступності закладу
для навчання осіб з особливими освітніми потребами

Практичне впровадження концепції інклюзивного навчання базується на принципах універсального дизайну та розумного пристосування, які передбачають планування навколишнього середовища так, щоб у ньому було якомога комфортніше усім людям, незалежно від їхнього віку та фізичних чи когнітивних можливостей, без необхідності використання допоміжних (адаптивних) засобів. Тому адміністрація, педагогічний колектив та технічний персонал Радивилівського ліцею №1 сприяє забезпеченню максимально зручного для всіх учасників освітнього процесу середовища відповідно до статтей 19 та 20 Закону України «Про освіту».
Універсальний дизайн закладу забезпечує рівність та доступність середовища для осіб з різними фізичними можливостями, гнучкий у використанні, адже пристосований для користування особами різного віку та зросту, простий у використанні, терпимий до помилок користувачів, кольорова гама не призводить до втоми. Щодо розумного пристосування, то у закладі за необхідністю здійснюється внесення змін як ззовні, так і в навчальних та допоміжних приміщеннях:

  • Облаштування вуличного середовища, прилеглої до будівлі території та приміщення закладу приводиться відповідно до Державних будівельних норм та національних стандартів. Центральний вхід до приміщення школи – один із 4 входів, достатньо широкий, облаштований сходинками. Двері завширшки 90 см забезпечують безперешкодний доступ у приміщення, їх зручно відкривати особам з різними функціональними порушеннями.
  •  Для безпеки дітей з особливими освітніми потребами й можливості рухатися без перешкод шкільною територією облаштовано рівне покриття пішохідних доріжок, ігрових та спортивних майданчиків, високі бордюри відсутні. Невеликі перепади рівнів та заглиблення постійно вирівнюються. Над пішохідними доріжками, майданчиками відсутні звисаючі гілки зелених насаджень (дерева, кущі тощо).
  •  Навчальні кабінети, як правило, містять необхідні осередки для провадження освітньої діяльності, доступні навчальні місця для учнів, вихованців, у тому числі з прилеглим простором для асистентів вчителів; на дверях таблички інформують щодо номера та відповідального педагога.
  • Шкільний освітній процес відповідає широкому спектру індивідуальних можливостей учнів, забезпечує гнучку методику навчання, викладання та представлення матеріалу, доступні та гнучкі навчальні плани й програми. Навчальні матеріали підготовлені таким чином, що можуть бути використані учнями та вихованцями з різними функціональними порушеннями.
  • Меблі, фурнітура та обладнання підтримують широкий спектр навчання та навчальних методик. Усі меблі відповідають ергономічним вимогам, висота парт та стільців здебільшого коригується відповідно до зросту, є можливість створення мобільних робочих місць для групової форми роботи
  • Є можливість регулювання середовища (наприклад, освітлення) для різноманітних потреб учнів у навчанні та інше.
  •  У закладі приміщення загального користування (туалети, їдальня, гардероб, облаштування коридорів, фойє) зручно облаштовані для усіх учасників освітнього процесу, у їдальні та гардеробі передбачено прохідні зони для осіб з інвалідністю, максимально збільшена доступність до туалетних кімнат завдяки облаштуванню кабінок.

Додаткові освітні та інші послуги у закладі у 2019-2020н.р. не надаються.

Правила поведінки здобувачів освіти 1-11 класів
Радивилівського ліцею №1

 У К Р А Ї Н А

РАДИВИЛІВСЬКИЙ  ЛІЦЕЙ №1

РАДИВИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ДУБЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 НАКАЗ

02 вересня 2024 року                                 м.Радивилів                                                           № ___

Про створення безпечного освітнього середовища

та попередження і протидії булінгу (цькуванню)»

в Радивилівському ліцеї №1

Відповідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу» від 18.12.2018 № 2657-VIII, закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії мобінгу (цькуванню)» від 16 листопада 2022 р. №2759-ІХ, Указу президента України №195/2020 «Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі», наказу МОН України №1646 від 28 грудня 2019 р. «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», листа Міністерства освіти і науки України від 14.08.2020 року № 1/9-436 “Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)”, Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 № 2229 та з метою попередження поширення негативних явищ в учнівському середовищі, запобігання та протидії насильству та булінгу,

наказую:

  1. Призначити відповідальною особою за проведення з учасниками освітнього процесу виховної роботи із запобігання домашньому насильству та булінгу заступника директора з виховної роботи Руслану Мудрик.
  2. Затвердити план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі (додаток 1), порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (додаток 2), порядок реагування на доведені випадки булінгу (додаток 3).

02 вересня 2024 р.

ЗДВР Руслана Мудрик

  1. Інформувати невідкладно директора закладу про випадки булінгу та домашнього насильства.

                                                                                        Постійно

Педагогічні працівники

  1. Створити комісію з розгляду випадків булінгу у складі:

Голова комісії – директор ліцею Віта Савицька,

Члени комісії: 

заступник директора з ВР – Руслана Мудрик,

заступник директора з НВР – Ольга Юрковська,

заступник директора з НВР – Іванна Саленко,

практичний психолог – Віра Хмель,

соціальний педагог – Володимир Коханець,

вчитель правознавства – Галина Романюк,

вчитель початкових класів – Ніна Бояр,

начальник служби у справах дітей Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області – Олена Пісарєва,

провідний фахівець із соціальної роботи відділення соціальної роботи Радивилівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Олена Надорожна.

  1. Розмістити на веб-сайті закладу наступну інформацію:

правила поведінки здобувачів освіти в  закладі;

план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі;

порядок подання та розгляду звернень про випадки булінгу в закладі від учнів, їх батьків, законних представників, інших осіб;

порядок реагування на доведені випадки булінгу та відповідальність осіб, причетних до булінгу;

корисні посилання для учнів, батьків, педагогічних працівників щодо протидії булінгу.

02 вересня 2024 р.

ЗДВР Руслана Мудрик, вчитель інформатики Олександр Добридник

  1. Педагогічним працівникам закладу:
    • Забезпечити виконання Плану заходів щодо запобігання та протидії булінгу в закладі.

6.2. Не допускати випадків фізичного та психологічного насильства, образ, недбалого й жорстокого поводження з дітьми.

6.3. Формувати в учасників освітнього процесу толерантне ставлення один до одного.

6.4. Уникати проявів жорстокого ставлення до здобувачів освіти, приниження їхньої честі, гідності та інших форм насильства (фізичного та/або психічного).

6.5. Невідкладно інформувати адміністрацію навчального закладу про виявлений факт булінгу по відношенню здобувачів освіти ліцею.

6.6. Дотримуватися алгоритму дій працівника навчального закладу в  разі виявлення випадку насильства над дитиною.

Упродовж навчального року

  1. Класним керівникам 1-11 класів:

7.1. Упродовж року організувати і провести комплекс заходів, спрямованих на попередження проявів булінгу, запобігання та протидії домашньому насильству серед здобувачів освіти.

Упродовж навчального року

7.2. Проводити просвітницьку роботу з учнями щодо попередження правопорушень, дитячої підліткової злочинності, шкідливих звичок.

Постійно

7.3. Здійснювати індивідуальну роботу з підлітками, які потребують особливої педагогічної уваги.

Постійно

7.4. Проводити просвітницьку роботу серед здобувачів освіти, батьків щодо ознайомлення їх з правами та можливостями, способами дій та реагування на випадки булінгу (цькування) свідками, учасниками або об’єктами, якого вони стали або могли стати.

Постійно

  1. Практичному психологу Вірі Хмель, соціальному педагогу Володимиру Коханцю: 8.1. Забезпечувати соціально-психологічний супровід здобувачів освіти, постраждалих від жорстокого поводження чи булінгу.

Постійно

8.2. Забезпечити проведення просвітницької, профілактичної та діагностичної роботи щодо попередження проявів булінгу в учнівському середовищі.

Упродовж навчального року

8.3. Проводити просвітницьку роботу з батьками та педагогами закладу щодо попередження проявів булінгу в учнівському середовищі, запобігання та протидії домашньому насильству (згідно з розробленими заходами).

8.4. Проводити корекційну роботу з дітьми, які постраждали від насильства, жорстокості, цькування та невідкладно повідомляти адміністрацію школи.

  1. Покласти відповідальність за організацію виконання цього наказу на заступника директора з виховної роботи Руслану Мудрик.

Директор                                                                                                                            Віта САВИЦЬКА

З наказом ознайомлені:  

Байцер Марія Ярославівна

Батюх Ольга Іванівна

Беднарська Світлана Володимирівна

Бельмас Тарас Анатолійович

Бєлякова Ірина Дмитрівна

Бойко Неля Володимирівна

Борейчук Наталія Ярославівна

Бояр Ніна Олексіївна

Валентюк Марія Георгіївна

Вишницький Василь Ілліч

Водяна Людмила Василівна

Волк Валерій  Ананійович

Гладун Марія Богданівна

Гурнік Олена Василівна

Грешнова Тетяна Михайлівна

Гуглик Галина Ігорівна

Діковська Руслана Ананіївна

Добридник Олександр Миколайович

Довгаль Валентина Василівна

Додь Ірина Валеріївна

Дубина Оксана Миколаївна

Жданюк Тетяна Василівна

Жмур Ірина Дмитрівна

Загоруйко Ірина Миколаївна

Зайцева Любов Борисівна

Іванюк Мар’яна Вікторівна

Іваськевич Юрій Володимирович

Ігнатишин Надія Володимирівна

Кадишина Наталія Володимирівна

Ковальчук Валентина Михайлівна

Козіцька Тетяна Костянтинівна

Коханець Віктор Анатолійович

Коханець Володимир Анатолійович

Ксьондзик Микола Віталійович

Ксьондзик Раїса Кирилівна

Ксьондзик Тетяна Миколаївна

Кубіт Аліна Володимирівна

Куленич Раїса Володимирівна

Курсик Наталія Петрівна

Кухарук Тетяна Олександрівна

Лящук Тетяна Віталіївна

Маркович Зоя Василівна

Марцинюк Інна Володимирівна

Матюшок Вікторія Анатоліївна

Матюшок Наталія Степанівна

Морозюк Ігор Феоктистович

Морозюк Лариса Володимирівна

Мудрик Руслана Ігорівна

Музика Орися Олександрівна

Ничипорук Мар’яна Степанівна

Новосад Оксана Степанівна

Олексієвець Олеся  Іванівна

Пастух Євгенія Сергіївна

Пасічник Олександра Богданівна

Петровська Алла Адамівна

Протас Ангеліна Володимирівна

Пилипюк Надія Володимирівна

Попович Наталія Петрівна

Романюк Галина Миронівна

Савицька Віта Володимирівна

Савчук Ірина Петрівна

Саленко Іванна Андріївна

Сацик Лариса Василівна

Семенюк Людмила Іларіонівна

Соболевська Ганна Петрівна

Танащук Вікторія Анатоліївна

Фаєвська Тамара Вікторівна

Хмель Віра Борисівна

Хомин Інна Андріївна

Чоловічок Андрій Степанович

Шарун Аліна Юріївна 

Шимчук Оксана Іванівна

Юрковська Ольга Миколаївна

Ярмусь Галина Богданівна

Кібербулінг – це булінг із застосуванням цифрових технологій. Він може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах та мобільних телефонах. Це неодноразова поведінка, спрямована на залякування, провокування гніву чи приниження тих, проти кого він спрямований. Приклади включають:

  • поширення брехні про когось або розміщення фотографій, які компрометують когось, у соціальних мережах;
  • надсилання повідомлень або погроз, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди, через платформи обміну повідомленнями;
  • видання себе за когось іншого/іншу і надсилання повідомлень іншим людям від його/її імені.

Особистий булінг та кібербулінг часто пов’язані між собою. Але кібербулінг залишає цифровий слід – записи, який може слугувати доказами, що дозволять зупинити цькування.

Топ-10 запитань про кібербулінг

  1. Чи зазнаю я булінгу в Інтернеті? У чому різниця між жартом та булінгом?
  2. До яких наслідків призводить кібербулінг?
  3. З ким я маю поговорити, якщо хтось цькує мене в Інтернеті? Чому так важливо про це розповідати?
  4. Я зазнаю кібербулінгу, але боюся говорити про це з батьками. Якими словами я можу розповісти їм про це?
  5. Як я можу допомогти своїм друзям повідомляти про випадки кібербулінгу, особливо якщо вони не хочуть цього робити?
  6. Користування Інтернетом дає мені доступ до великої кількості інформації; але це також означає, що я відкритий/а до цькування. Як можна зупинити кібербулінг, не відмовляючись від доступу до Інтернету?
  7. Як я можу запобігти тому, щоб моя особиста інформація використовувалася для маніпуляцій або приниження мене в соціальних мережах?
  8. Чи передбачено покарання за кібербулінг?
  9. Як здається, Інтернет-провайдери, не переймаються проблемою кібербулінгу та онлайн-домагань? Чи несуть вони відповідальність?
  10. Чи є в Інтернеті будь-які інструменти для боротьби з булінгом, якими можуть скористатися діти та молодь?
image
UNICEF

1. Чи зазнаю я булінгу в Інтернеті? У чому різниця між жартом та булінгом?

ЮНІСЕФ:

Усі друзі жартують між собою, але іноді важко сказати, чи хтось просто розважається, чи намагається нашкодити вам, особливо в Інтернеті. Іноді вони насміхаються, але говорять, що це «просто жарти» і пропонують «не сприймати це так серйозно».

Але якщо ви відчуваєте образу або думаєте, що інші насміхаються з вас, а не веселяться разом з вами, то жарт зайшов занадто далеко. Якщо це продовжується навіть після того, як ви попросили людину зупинитися, і ви досі відчуваєте себе засмученим/ою, то це може бути булінгом.

А коли знущання відбуваються в Інтернеті, це може призвести до небажаної уваги з боку широкого кола людей, включаючи незнайомих людей. Де б це не сталося, якщо вам це неприємно, ви не маєте цього терпіти.

Як би ця ситуація не називалася: якщо вам погано, і це не припиняється, тоді варто звернутися за допомогою. Для того, щоб зупинити кібербулінг, потрібно не лише закликати кривдників більше так не робити. Необхідно також усвідомити, що будь-яка особа заслуговує на повагу: як в Інтернеті, так і в реальному житті.

Повернутись до питань>

image
UNICEF

2. До яких наслідків призводить кібербулінг?

Коли булінг трапляється в Інтернет, може здаватися, що на вас нападають усюди, навіть у власному домі. Може здаватися, що виходу немає. Наслідки можуть тривати довгий час і впливати на людину різними способами:

Ментально – відчуття смутку, пригніченості, навіть злості, відчуття себе в безглуздому становищі

Емоційно – відчуття сорому, втрата цікавості до речей, які ти любиш

Фізично – відчуття втоми (втрата сну) або таких симптомі, як біль у животі та головний біль.

Відчуття того, що з тебе насміхаються або тебе переслідують, може заважати людям говорити або намагатися боротися з проблемою. У крайніх випадках кібербулінг може призвести навіть до скоєння самогубства.

Кібербулінг може впливати на нас багатьма способами. Але це можна подолати, і люди можуть повернути впевненість у собі та здоров’я.

Повернутись до питань>

image
UNICEF

3. З ким я маю поговорити, якщо хтось цькує мене в Інтернеті? Чому так важливо про це розповідати?

ЮНІСЕФ:

Якщо ви думаєте, що відчуваєте булінг, перший крок – це звернутися за допомогою до когось, кому ви довіряєте, наприклад, до ваших батьків, близького члена сім’ї чи іншого дорослого, якому ви довіряєте.

У своїй школі ви можете звернутися до психолога, спортивного тренера чи улюбленого вчителя.

А якщо вам не зручно спілкуватися з кимось, кого ви знаєте, пошукайте гарячу лінію у своїй країні, щоб поговорити з професійним консультантом.

Якщо булінг трапляється на соціальній платформі, подумайте про блокування кривдника та офіційно повідомте про його/її поведінку на самій платформі. Соціальні мережі зобов’язані підтримувати безпеку своїх користувачів.

Це може бути корисно для збору доказів: текстових повідомлень та скріншотів публікацій у соціальних мережах, щоб показати, що відбувається.

Щоб булінг припинився, його потрібно ідентифікувати Ключове – це повідомити про нього. Це також може допомогти показати кривдникам, що їх поведінка неприйнятна.

Якщо вам загрожує безпосередня небезпека, слід звернутися до поліції чи служб швидкої допомоги у вашій країні.

>Дивитись відео-курс “Про кібербулінг для підлітків”

Facebook/Instagram:

Якщо ви зазнаєте знущань в Інтернеті, ми радимо вам поговорити з батьками, вчителями чи кимось іншим, кому ви можете довіряти. Ви маєте право бути в безпеці. Ми також працюємо над тим, щоб про будь-які знущання можна було легко повідомляти безпосередньо у Facebook чи Instagram.
 
Ви завжди можете надіслати нашій команді анонімне повідомлення про пост, коментар чи сторіз  у Facebook чи Instagram.
 
Ми маємо команду, яка цілодобово переглядає ці повідомлення у всьому світі понад 50 мовами, і ми видаляємо все, що є цькуванням або домаганнями. Ці повідомлення завжди анонімні.
 
Ми також маємо посібник для Facebook, який може допомогти вам у протидії булінгу або показати, що робити, якщо ви бачите, що когось іншого цькують. В Instagram ми також маємо Посібник для батьків, який надає рекомендації батькам, опікунам та дорослим, яким довіряють, про те, як діяти у випадках кібербулінгу. Окрім того ми маємо центральний хаб, де можна дізнатися про наші інструменти забезпечення безпеки.

Twitter:

Якщо ви відчуваєте, що зазнаєте кібербулінгу, найголовніше – це забезпечити свою безпеку. Важливо мати когось, з ким можна поговорити про те, що ви відчуваєте. Це може бути вчитель, інший дорослий, якому ви довіряєте, або батьки. Порадьтеся з батьками та друзями про те, що робити, якщо ви або ваш друг зазнають кібербулінгу.
 
Ми заохочуємо людей повідомляти нам про користувачів, які можуть порушити наші правила. Це можна зробити на сторінках підтримки в нашому Довідковому центрі або через механізм in-Tweet, натиснувши кнопку «Поскаржитись на твіт»

Повернутись до питань>

image
UNICEF

4. Я зазнаю кібербулінгу, але боюся говорити про це з батьками. Якими словами я можу розповісти їм про це?

Якщо ви зазнаєте кібербулінгу, один із найважливіших перших кроків, які ви можете зробити – поговорити з дорослим, якому ви довіряєте (з кимось, з ким ви почуваєтеся безпечно).

Не всім просто розмовляти зі своїми батьками. Але є речі, які ви можете зробити, щоб полегшити таку розмову. Оберіть такий час для розмови, коли, на вашу думку, вони можуть приділити вам всю свою увагу. Поясніть, наскільки серйозною для вас є ця проблема. Пам’ятайте, що вони можуть не так добре знатися на інформаційних технологіях, як ви, тому вам може бути потрібно допомогти їм зрозуміти, що відбувається.

Вони можуть не мати моментальних відповідей для вас, але вони, ймовірно, будуть хотіти  допомогти вам, і разом ви зможете знайти рішення. Дві голови завжди кращі, ніж одна! Якщо ви досі не впевнені, що робити, подумайте про те, щоб звернутися до інших людей, яким ви довіряєте. Часто таких людей, які піклуються про вас і готові допомогти, більше, ніж ви могли подумати!

Повернутись до питань>

image
UNICEF

5. Як я можу допомогти своїм друзям повідомляти про випадки кібербулінгу, особливо якщо вони не хочуть цього робити?

ЮНІСЕФ:

Жертвою кібербулінгу може стати будь-хто. Якщо ви бачите, що це відбувається з кимось, кого ви знаєте, спробуйте запропонувати підтримку.

Важливо вислухати свого друга. Чому він/вона не хоче повідомити про те, що він/вона зазнає кібербулінгу? Як вони почуваються? Скажіть їм, що вони не зобов’язані офіційно повідомляти про те, що відбувається, але важливо поговорити з кимось, хто може допомогти.

Пам’ятайте: ваш друг може відчувати себе незахищеним. Будьте добрими до нього/неї. Допоможіть їм продумати, що вони можуть сказати і кому. Пропонуйте піти з ними, якщо вони вирішать повідомити про булінг. Найголовніше, нагадайте їм, що ви підтримуєте їх і хочете допомогти.

Якщо ваш друг досі не хоче повідомити про випадок, допоможіть йому/її у пошуку дорослого, якому він/вона довіряє та який може допомогти їм вирішити ситуацію. Пам’ятайте, що в певних ситуаціях наслідки кібербулінгу можуть бути небезпечними для життя.

Якщо нічого не робити, людині може здаватися, що всі налаштовані проти неї або що всім байдуже. Ваші слова підтримки можуть мати вирішальне значення.

Facebook/Instagram:

Ми знаємо, що поскаржитись на когось може бути важко. Але знущатися над кимось – це абсолютно неприйнятно.
 
Скарга на пост або повідомлення у Facebook чи Instagram може допомогти нам краще захистити вас на наших платформах. Знущання та домагання за своєю суттю є особистими, тому в багатьох випадках ми можемо дізнатися про таку поведінку лише від користувачів. Це дозволить нам виявити чи усунути випадки булінгу.
 
Повідомлення про випадки кібербулінгу в Instagram та Facebook завжди надсилаються анонімно, і ніхто ніколи не дізнається, що ви повідомили про таку поведінку.
 
Ви можете повідомити про когось, від кого постраждали ви особисто, або про кривдника, який цькує когось з ваших друзів. Для цього можна скористатися інструментами, доступними безпосередньо в додатку. Більше інформації про те, як повідомити про такі випадки, можна отримати в Довідковому центрі Instagram та в Довідковому центрі Facebook.

Ви також можете розповісти своєму другу про інструмент в Instagram під назвою «Обмежити», за допомогою якого ви можете захистити свій акаунт, при цьому нікого не блокуючи, оскільки деяким людям блокування може здаватися занадто жорстким заходом.

Twitter:

Ми запровадили новий інструмент скарг від свідків. Це означає, що ви можете робити скаргу від імені іншої людини. Тепер це можна зробити і в повідомленнях і приватної інформації, й інформації, за якою не можна визначити особу.

Повернутись до питань>

image
UNICEF

6. Користування Інтернетом дає мені доступ до великої кількості інформації; але це також означає, що я відкритий/а до цькування. Як можна зупинити кібербулінг, не відмовляючись від доступу до Інтернету?

ЮНІСЕФ:

Доступ до Інтернету дає так багато переваг. Однак, як і багато речей у житті, він також створює ризики, від яких потрібно захиститись.

Якщо ви зазнаєте кібербулінгу, ви можете видалити певні програми або залишитись у режимі офлайн на деякий період, щоб дати собі час на відновлення. Але вихід з Інтернету не є довгостроковим рішенням. Ти не зробив/ла нічого поганого, то чому ти маєш опинятися в невигідному становищі? Таке рішення навіть може наводити кривдників на неправильну думку, заохочуючи їх неприйнятну поведінку.

Ми всі хочемо, щоб кібербулінг припинився. Саме тому настільки важливо повідомляти про такі випадки. Але для створення такого середовища в Інтернеті, якого ми хочемо, недостатньо лише закликати тих кривдників, які вже скоюють булінг, припиняти його. Ми маємо задуматися над тим, що ми поширюєте чи говоримо: чи не завдає це шкоди або страждань іншим людям. Ми маємо бути добрими до інших людей в Інтернеті та в реальному житті. Це стосується всіх нас!

>Дивитись відео-курс “Про кібербулінг для підлітків”

Facebook/Instagram:

Для нас важливо, щоб Instagram та Facebook були безпечним та позитивним місцем для самовираження: людям буде комфортно ділитися чимось лише тоді, коли вони почуватимуться в безпеці. Але ми знаємо, що кібербулінг може перешкоджати цьому та створювати негативний досвід. Ось чому ми в Instagram та Facebook ведемо боротьбу з кібербулінгом.

Ми робимо це двома основними способами. По-перше, ми використовуємо технології, щоб людям не відчували і ставали свідками булінгу. Наприклад, люди можуть увімкнути налаштування, яке використовує технологію штучного інтелекту, щоб автоматично фільтрувати та приховувати коментарі, які засмучують або цькують користувачів.
 
По-друге, ми працюємо над заохоченням позитивної поведінки та взаємодії, надаючи людям інструменти для поліпшення їхнього досвіду користування Facebook та Instagram. Функція «Обмежити» – це інструмент, що надає вам можливість цільового захисту свого акаунту, але при цьому у вас залишається можливість слідкувати за кривдником.

Twitter:

Оскільки ідеями у Twitter діляться сотні мільйонів людей, не дивно, що ми не всі згодні між собою. Це одна з переваг, оскільки ми можемо навчитися шанувати розбіжності та інших учасників дискусій.

Але іноді, коли ви протягом певного часу когось слухали, ви, можливо, більше не хочете їх чути. Їх право висловлювати себе не означає, що ви зобов’язані їх слухати.

Повернутись до питань>

image
UNICEF

7. Як я можу запобігти тому, щоб моя особиста інформація використовувалася для маніпуляцій або приниження мене в соціальних мережах?

Добре подумайте, перш ніж публікувати або ділитися будь-чим в Інтернеті – це може залишитися в Інтернеті назавжди і може бути пізніше використане вам на шкоду. Не вказуйте особисті дані, такі як ваша адреса, номер телефону чи назва/номер вашої школи.

Дізнайтеся про налаштування конфіденційності улюблених додатків у соціальних мережах. Ось декілька дій, які ви можете вжити у більшості з них:

  • Ви можете вирішити, хто може бачити ваш профіль, надсилати вам повідомлення або коментувати ваші публікації, скоригувавши налаштування конфіденційності вашого облікового запису.
  • Ви можете повідомляти про образливі коментарі, повідомлення та фотографії та вимагати їх видалення.
  • Окрім «видалення з друзів», ви можете повністю заблокувати окремих користувачів, щоб вони не могли бачити ваш профіль або надсилати вам повідомлення.
  • Ви також можете зробити так, щоб коментарі окремих користувачів бачили лише вони самі, не блокуючи їх повністю.
  • Ви можете видаляти публікації зі свого профілю або ховати їх від певних людей.

У більшості улюблених вами соціальних мереж люди не отримують сповіщення про те, що ви їх заблокували, обмежили або поскаржилися на них.

Повернутись до питань>

image
UNICEF

8. Чи передбачено покарання за кібербулінг?
 

ЮНІСЕФ:

Більшість шкіл ставляться до булінгу серйозно і вживатимуть заходів проти цього. Якщо ви зазнаєте кібербулінгу з боку інших учнів, повідомте про це в своїй школі.

Люди, які стали жертвами будь-якої форми насильства, включаючи булінг та кібербулінг, мають право на справедливість та притягнення кривдника до відповідальності.

Закони, що забороняють булінг, особливо кібербулінг, є відносно новими і поки що прийняті не в усіх країнах. Ось чому багато країн для протидії кібербулінгу використовують інші відповідні закони, наприклад, законодавство проти домагань.

У країнах, які мають спеціальні закони проти кібербулінгу, поведінка в Інтернеті, яка навмисно викликає серйозні емоційні негаразди, розглядається як злочинна діяльність. У деяких із цих країн жертви кібербулінгу можуть шукати захисту, забороняти спілкування із визначеною особою та вимагати обмеження використання кривдником електронних пристроїв, за допомогою яких він/вона скоює кібербулінг. Таке обмеження може бути тимчасовим чи постійним.

Однак важливо пам’ятати, що покарання – це не завжди найефективніший спосіб змінити поведінку кривдників. Часто краще зосередитись на подоланні шкоди та налагодженні відносин.

>Дивитись відео-курс “Про кібербулінг для підлітків”

Facebook/Instagram:

Ми у Facebook маємо низку Стандартів спільноти, а в Instagram – Настанови спільноти, і ми просимо наших користувачів дотримуватися їх. Якщо ми виявимо контент, який порушує ці правила, як, наприклад, у випадку булінгу чи домагань, ми його видалимо.
 
Якщо ви вважаєте, що контент видалено неправильно, ви можете оскаржити наші дії. В Instagram ви можете поскаржитися на контент або на видалення акаунту через наш Довідковий центр. У Facebook ви також можете зробити те саме у Довідковому центрі.

Повернутись до питань>

image
UNICEF

9. Як здається, Інтернет-компанії не переймаються проблемою кібербулінгу та онлайн-домагань? Чи несуть вони відповідальність?

Інтернет-компанії все частіше звертають увагу на проблему кібербулінгу.

Багато з них запроваджують способи вирішення цієї проблеми та краще захищають своїх користувачів за допомогою нових інструментів, порад та можливостей повідомляти про порушення їхніх прав в Інтернеті.

Але очевидно, що потрібно робити ще більше. Багато молодих людей щодня зазнають кібербулінгу. Деякі стикаються з крайніми формами насильства в Інтернеті. Деякі в результаті цього скоїли самогубство.

Технологічні компанії несуть відповідальність за захист своїх користувачів, особливо дітей та молоді.

Притягувати їх до відповідальності, коли вони не дотримуються цих обов’язків – наше спільне завдання.

Повернутись до питань>

image
UNICEF

10. Чи є в Інтернеті будь-які інструменти для боротьби з булінгом, якими можуть скористатися діти та молодь?

ЮНІСЕФ:

Кожна соціальна платформа пропонує різні інструменти (див. нижче), які дозволяють вам обмежити тих, хто може коментувати або переглядати ваші публікації чи хто може автоматично ставати вашим другом, а також повідомляти про випадки булінгу. Багато з них передбачають прості кроки для того, щоб заблокувати користувача, припинити отримувати сповіщень від нього/неї або поскаржитися на кібербулінг. Ми радимо вивчити ці інструменти.

Соціальні мережі також надають освітні інструменти та рекомендації дітям, батькам та вчителям, щоб дізнатися про ризики та способи залишатися в безпеці в Інтернеті.

Окрім того, важливу роль у захисту від кібербулінгу можете зіграти ви. Подумайте, де у вашій громаді трапляється кібербулінг, та про способи, якими ви можете допомогти постраждалим: голосніше про це говорити, закликати кривдників припинити кібербулінг, звертатися до дорослих, яким ви довіряєте, або підвищувати обізнаність про цю проблему. Навіть простий акт доброти може змінити дуже багато.

Якщо ви переживаєте за свою безпеку або за щось, що трапилося з вами в Інтернеті, терміново поговоріть з дорослим, якому ви довіряєте. Або зверніться за підтримкою на гарячу лінію допомоги дітям та молоді. На таку лінію можна зателефонувати безкоштовно та поговорити, не називаючи свого імені.



План
заходів щодо профілактики булінгу в учнівському середовищі
на 2024-2025 навчальний рік у Радивилівському ліцеї №1

Додаток 2 до наказу            

від 02 вересня 2024 №___  

 

Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу в закладі

  1. Виявлення факту булінгу (цькування)

1.1. Учасники освітнього процесу можуть повідомити про випадок булінгу (цькування), стороною якого вони стали або підозрюють про його вчинення стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу або про який отримали достовірну інформацію, керівника закладу освіти.

1.2. Повідомлення можуть бути в усній та (або) письмовій формі, в тому й числі із застосуванням засобів електронної комунікації.

  1. Повідомлення про факт здійснення булінгу

2.1. Невідкладно звернутися з офіційною заявою (конфіденційність гарантується) про випадок булінгу (цькування) до керівника закладу освіти. (додаток а). 

2.2. Заяви, що надійшли на електронну пошту закладу, отримує секретар та терміново повідомляє керівника закладу та відповідальну особу.

2.3. Прийом та реєстрацію поданих Заяв здійснює відповідальна особа, а в разі її відсутності – особисто керівник закладу або його заступник.

2.4. Заяви реєструються в окремому журналі реєстрації заяв про випадки булінгу (цькування).

2.5. Форма та примірний зміст Заяви оприлюднюється на офіційному веб-сайті закладу.

2.6. Датою подання заяв є дата їх прийняття.

  1. Розгляд звернення

3.1. Керівник закладу освіти у разі отримання заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування):

  • невідкладно у строк, що не перевищує однієї доби, повідомляє територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України, принаймні одного з батьків або інших законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування);
  • за потреби викликає бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги для надання екстреної медичної допомоги;
  • повідомляє службу у справах дітей з метою вирішення питання щодо соціального захисту малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування), з’ясування причин, які призвели до випадку булінгу (цькування) та вжиття заходів для усунення таких причин;
  • повідомляє центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з метою здійснення оцінки потреб сторін булінгу (цькування), визначення соціальних послуг та методів соціальної роботи, забезпечення психологічної підтримки та надання соціальних послуг;
  • скликає засідання комісії з розгляду випадку булінгу (цькування) не пізніше ніж упродовж трьох робочих днів з дня отримання заяви або повідомлення;
  • доводить до відома учасників освітнього процесу рішення комісії згідно з протоколом засідання та здійснює контроль за їхнім виконанням.

Роботу комісії організовує голова – керівник закладу освіти.

До участі в засіданні комісії за згодою залучаються батьки або інші законні представники малолітніх або неповнолітніх сторін булінгу (цькування), а також можуть залучатися сторони булінгу (цькування), представники інших суб’єктів реагування на випадки булінгу (цькування) в закладах освіти.

Строк розгляду комісією заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування) в закладі освіти та виконання нею своїх завдань не має перевищувати десяти робочих днів із дня отримання заяви або повідомлення керівником закладу.

  1. Прикінцеві заходи щодо розгляду випадків булінгу (цькування)

4.1. Видання підсумкового наказу про наслідки розслідування випадку булінгу (цькування)

4.2. Направлення відповіді заявнику (заявникам).

                            

Додаток 4 до наказу            

від 02 вересня 2024 №___  

ПОРЯДОК

реагування на доведені випадки булінгу

в Радивилівському ліцеї №1

 

Керівник закладу освіти у разі отримання заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування):

невідкладно у строк, що не перевищує однієї доби, повідомляє територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України, принаймні одного з батьків або інших законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування);

за потреби викликає бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги для надання екстреної медичної допомоги;

повідомляє службу у справах дітей з метою вирішення питання щодо соціального захисту малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування), з’ясування причин, які призвели до випадку булінгу (цькування) та вжиття заходів для усунення таких причин;

повідомляє центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з метою здійснення оцінки потреб сторін булінгу (цькування), визначення соціальних послуг та методів соціальної роботи, забезпечення психологічної підтримки та надання соціальних послуг;

скликає засідання комісії з розгляду випадку булінгу (цькування) не пізніше ніж упродовж трьох робочих днів з дня отримання заяви або повідомлення;

доводить до відома учасників освітнього процесу рішення комісії згідно з протоколом засідання та здійснює контроль за їхнім виконанням.

Роботу комісії організовує голова – керівник закладу освіти. До участі в засіданні комісії за згодою залучаються батьки або інші законні представники малолітніх або неповнолітніх сторін булінгу (цькування), а також можуть залучатися сторони булінгу (цькування), представники інших суб’єктів реагування на випадки булінгу (цькування) в закладах освіти. Строк розгляду комісією заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування) в закладі освіти та виконання нею своїх завдань не має перевищувати десяти робочих днів із дня отримання заяви або повідомлення.

Поліція здійснює належне реагування відповідно до порядку, встановленого законодавством. За результатами перевірки інформації, що міститься в повідомленні керівника закладу, поліція визначає чи підтвердився факт булінгу (цькування).

У разі не підтвердження факту булінгу (цькування), поліція повідомляє про це керівника закладу освіти та осіб, які були зазначені як сторони булінгу (цькування).

У разі підтвердження факту булінгу (цькування), поліція діє в межах своєї компетенції у порядку, встановленому законодавством.

 

ПОГОДЖЕНО
Протокол  
засідання педагогічної ради
Радивилівського ліцею №1
30.08.2024   №1

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ директора
Радивилівського ліцею №1

02.09.2024 №_

 

 


ПОЛОЖЕННЯ
ПРО АКАДЕМІЧНУ ДОБРОЧЕСНІСТЬ
УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ
РАДИВИЛІВСЬКОГО ЛІЦЕЮ №1
РАДИВИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ДУБЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

1.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Положення про дотримання академічної доброчесності (далі – Положення) у Радивилівському ліцеї №1 Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області встановлює норми та правила етичної поведінки, професійного спілкування у відносинах між учасниками освітнього процесу, а саме: педагогічними працівниками, здобувачами освіти та їх батьками чи особами, які їх заміняють.
1.2. Положення розроблено на основі Конституції України, Конвенції ООН «Про права дитини», Законів України «Про освіту», «Про запобігання корупції», «Про авторські та суміжні права», Цивільного кодексу України, Статуту закладу, Правил внутрішнього розпорядку та інших нормативно-правових актів чинного законодавства України.
1.3. Метою даного Положення є дотримання високих професійних стандартів в освітній сфері, забезпечення сприятливого морально-психологічного клімату в колективі та підвищення довіри до результатів навчання, а також зростання авторитету закладу.
1.4. Дія Положення поширюється на всіх учасників освітнього процесу (педагогічних працівників, здобувачів освіти та їх батьків чи осіб, які їх заміняють) та співробітників школи.
1.5. Педагогічні працівники та здобувачі освіти, усвідомлюючи свою відповідальність за неналежне виконання функціональних обов’язків, формування сприятливого освітнього середовища для забезпечення дієвої організації освітнього процесу, розвитку інтелектуального, особистісного потенціалу, підвищення престижу ЗЗСО, зобов’язуються виконувати норми даного Положення.
1.6. Норми цього Положення закріплюють правила поведінки безпосередньо у трьох основних сферах – освітній (навчальній), науково-методичній та виховній (морально-психологічний клімат у колективі).

 2. ПРИНЦИПИ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ
2.1. Академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання з метою забезпечення довіри до результатів навчання, попередження порушень освітнього процесу.
2.2. Кожен учасник освітнього процесу зобов’язаний дотримуватися академічної доброчесності.
2.3. Керівник та інші педагогічні працівники закладу освіти забезпечують дотримання принципів академічної доброчесності відповідно до своєї компетенції.
2.4. Порушеннями академічної доброчесності згідно ст.42 п.4 Закону України «Про освіту» вважається:
Академічний плагіат – оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства.
Самоплагіат – оприлюднення (частково або повністю) власних раніше опублікованих наукових результатів як нових.
Фабрикація – вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі або наукових дослідженнях.
Фальсифікація – свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень.
Списування – виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації (шпаргалки, мікронавушники, телефони, планшети тощо), крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання, а також повторне використання раніше виконаної іншою особою письмової роботи (лабораторної, контрольної, самостійної, індивідуальної, тощо).
Обман – надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітнього процесу; формами обману є, зокрема, академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація та списування.
Хабарництво – надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального чи нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі.
Зловживання впливом – вплив у будь-якій формі (прохання, умовляння, вказівка, погроза, примушування тощо) на педагогічного працівника з метою здійснення ним необ’єктивного оцінювання результатів навчання.
Необ’єктивне оцінювання – свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів освіти.
Форми обману як:
– надання педагогічними працівниками та іншими особами допомоги учням під час проходження ними підсумкового оцінювання (семестрового та річного),  НМТ, не передбаченої умовами та/або процедурами їх проходження;
– використання учнем під час контрольних заходів непередбачених допоміжних матеріалів та/або технічних засобів);
– проходження процедури оцінювання результатів навчання замість інших осіб;
– необ’єктивне оцінювання компетентностей педагогічних працівників під час атестації чи сертифікації.
2.5. Офіційне висвітлення діяльності закладу та напрямів його розвитку може здійснювати директор або особа за його дорученням.
2.6. У разі, якщо відбулося розповсюдження інформації, яка є неправдивою, особа, яка до цього причетна, має зробити все можливе, щоб спростувати викривлену інформацію, зменшити обсяг завданої шкоди.

3. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ УЧАСНИКАМИ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ
Академічна доброчесність забезпечується:
3.1. Усіма співробітниками та учасниками освітнього процесу шляхом:
3.1.1. Уникнення провокування дій, пов’язаних з корупційними правопорушеннями.
3.1.2. Дотримання норм Конституції України.
3.1.3. Дотримання Статуту закладу та Правил внутрішнього розпорядку.
3.1.4. Дотримання норм чинного законодавства України в сфері освіти та загальної середньої освіти.
3.1.5. Збереження, поліпшення та раціонального використання навчально-матеріальної бази школи.
3.1.6. Культури зовнішнього вигляду співробітників та учасників освітнього процесу.
3.1.7. Дотримання правил високих стандартів ділової етики у веденні переговорів, у тому числі телефонних, які мають вестися у спокійному, ввічливому, доброзичливому тоні, що сприяє створенню позитивної репутації школи загалом.
3.1.8. Надання достовірної інформації.
3.1.9. Негайного повідомлення адміністрації закладу у разі отримання для виконання рішень чи доручень, які є незаконними або такими, що становлять загрозу правам, свободам чи інтересам окремих громадян, юридичних осіб, державним або суспільним інтересам.
3.1.10. Відповідальності за порушення академічної доброчесності.
3.2. Педагогічними працівниками шляхом:
3.2.1. Якісного, вчасного та результативного виконання своїх функціональних обов’язків.
3.2.2. Дотримання правил внутрішнього розпорядку, трудової дисципліни, корпоративної етики.
3.2.3. Обов’язкової присутності, активної участі на засіданнях педагогічної ради та колегіальної відповідальності за прийняті управлінські рішення.
3.2.4. Незалежності професійної діяльності від політичних партій, громадських і релігійних організацій.
3.2.5. Підвищення своєї кваліфікації шляхом саморозвитку і самовдосконалення, а також вчасного проходження відповідно до вимог законодавства курсової підготовки.
3.2.6. Дотримання правил посилання на джерела інформації у разі використання відомостей, написання методичних матеріалів, наукових робіт, тощо.
3.2.7. Надання якісних освітніх послуг з використанням в практичній професійній діяльності інноваційних здобутків в галузі освіти.
3.2.8. Об’єктивного і неупередженого оцінювання результатів навчання здобувачів освіти.
3.2.9. Здійснення контролю за дотриманням академічної доброчесності здобувачами загальної середньої освіти.
3.2.10. Інформування здобувачів освіти про типові порушення академічної доброчесності та види відповідальності за її порушення.
3.2.11. Не розголошення конфіденційної інформації, з обмеженим доступом та інших видів інформації відповідно до вимог законодавства в сфері інформації та звернення громадян.

3.3. Здобувачами загальної середньої освіти шляхом:
3.3.1. Поваги до педагогічних працівників.
3.3.2. Поваги честі і гідності інших осіб, навіть, якщо їх погляди відрізняються від власних переконань.
3.3.3. Присутності на всіх навчальних заняттях, окрім випадків, викликаних поважними причинами.
3.3.4. Самостійного виконання навчальних завдань, поточного та підсумкового контролю результатів навчання.
3.3.5. Подання на оцінювання лише самостійно виконаної роботи, що не є запозиченою або переробленою з іншої, виконаної третіми особами.
3.3.6. Використанням у навчальній або дослідницькій діяльності лише перевірених і достовірних джерел інформації та грамотного посилання на них.
3.3.7. Неприпустимості пропонування хабаря за отримання будь-яких переваг у навчальній або дослідницькій діяльності, у тому числі з метою зміни отриманої академічної оцінки.
3.4. Батьками здобувачів загальної середньої освіти або особами, які їх заміняють, шляхом:
3.4.1. Виховання у дітей поваги до гідності, прав, свобод і законних інтересів однокласників, учнів інших класів, вчителів та інших людей.
3.4.2. Виховання відповідального ставлення до власного фізичного та психічного здоров’я, оточуючих і довкілля, формування навичок здорового способу життя.
3.4.3. Формування у дитини культури життя у взаєморозумінні, мирі та злагоді, а також таких загальнолюдських цінностей, як справедливість, патріотизм, гуманізм, толерантність, працелюбство.
3.4.4. Виховання поваги до державної мови та державних символів України, усвідомлення необхідності дотримуватися Конституції та законів України, Статуту школи, правил внутрішнього розпорядку.
3.4.5. Сприяння виконанню дитиною освітньої програми та досягнення дитиною передбачених нею результатів навчання, самостійного виконання нею навчальних завдань, поточного та підсумкового контролю результатів навчання.
3.5. Неприйнятним для всіх учасників шкільної спільноти є:
3.5.1. Навмисне перешкоджання навчальній чи трудовій діяльності членів спільноти.
3.5.2. Участь у будь-якій діяльності, що пов’язана з обманом, нечесністю; підробка та використання документів.
3.5.3. Перевищення повноважень, що передбачені посадовими інструкціями, контрактами.
3.5.4. Використання мобільних телефонів під час навчальних занять, нарад або офіційних заходів.
3.5.5. Вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, паління у тому числі і електронних сигарет, поява у стані алкогольного, наркотичного та токсичного сп’яніння.
3.5.6. Пронесення зброї, використання газових балончиків та інших речей, що можуть зашкодити здоров’ю та життю людини.

4. ЗАХОДИ З ПОПЕРЕДЖЕННЯ, ВИЯВЛЕННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТІВ ПОРУШЕННЯ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ

4.1. При прийомі на роботу працівник знайомиться з даним Положенням під підпис після ознайомлення із правилами внутрішнього розпорядку школи.
4.2. Положення доводиться до батьківської громади на батьківських зборах, а також оприлюднюється на сайті закладу.
4.3. Заступник директора з навчально-виховної роботи:
– забезпечує шляхом практикумів, консультацій та інших колективних та індивідуальних форм навчання з педагогічними працівниками створення, оформлення ними методичних розробок для публікацій на конкурси різного рівня з метою попередження порушень академічної доброчесності;
– використовує у своїй діяльності (рецензування робіт на конкурси різного рівня, на присвоєння педагогічного звання) та рекомендує вчителям сервіси безкоштовної перевірки робіт на анти-плагіат.
4.4. Педагогічні працівники в процесі своєї освітньої діяльності дотримуються етики та академічної доброчесності, умов даного Положення, проводять роз’яснювальну роботу з учнями щодо норм етичної поведінки та неприпустимості порушення академічної доброчесності (плагіат, порушення правил оформлення цитування, посилання на джерела інформації, списування, тощо).

5. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ
5.1. Види академічної відповідальності за конкретне порушення академічної доброчесності визначають спеціальні закони та дане Положення.
5.2. За порушення академічної доброчесності педагогічні працівники освітнього закладу: можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:
– не можуть бути залучені до проведення процедур та заходів забезпечення і підвищення якості освіти, учнівських олімпіад та інших змагань;
– не можуть бути допущені до позачергової атестації, що має на меті підвищення кваліфікаційної категорії або присвоєння педагогічного звання;
– не можуть отримувати будь-які види заохочення (премії, інші заохочувальні виплати, нагороди тощо) протягом одного року;
– можуть бути позбавлені педагогічного звання.
5.3. Факт порушення академічної доброчесності враховується під час:
– вирішення питання про притягнення педагогічного працівника до дисциплінарної відповідальності;
– конкурсного відбору на посаду керівника закладу освіти.
5.4. За порушення академічної доброчесності здобувачі освіти можуть бути притягнуті до такої академічної відповідальності:
– зауваження;
– повторне проходження підсумкового оцінювання;
– повторне проходження ДПА;
– повторне проходження відповідного освітнього компонента освітньої програми;
– позбавлення отриманих із порушеннями академічної доброчесності академічної стипендії, призових місць на учнівських змаганнях, турнірах, олімпіадах, конкурсах.

6. КОМІСІЯ З ПИТАНЬ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ
6.1. Комісія з питань академічної доброчесності (далі – Комісія) – це незалежний орган, що діє у закладі з метою забезпечення моніторингу дотримання членами шкільної спільноти морально-етичних та правових норм цього Положення.
6.2. До складу Комісії входять представники педагогічного колективу, учнівського самоврядування та батьківського колективу.
Склад комісії затверджується рішенням педагогічної ради.
Голова, заступник голови та секретар Комісії обираються з числа осіб, що входять до неї.
Голова веде засідання, підписує протоколи та рішення тощо.
За відсутності голови Комісії його обов’язки виконує заступник.
Секретар Комісії здійснює повноваження щодо ведення протоколу засідання, технічної підготовки матеріалів до розгляду їх на засіданні тощо.
Термін повноважень Комісії – 1 рік.
6.3. Комісія має такі повноваження:
6.3.1. Виявляти та встановлювати факти порушення академічної доброчесності учасників освітнього процесу школи.
6.3.2. Проводити інформаційну роботу щодо популяризації принципів академічної доброчесності серед учасників освітнього процесу.
6.3.3. Готувати пропозиції, надавати рекомендації та консультації щодо підвищення ефективності впровадження принципів академічної доброчесності в освітню діяльність школи.
6.3.4. Отримувати і розглядати заяви за умови, якщо вони носять не анонімний характер, щодо порушення академічної доброчесності учасників освітнього процесу школи.
6.3.5. Залучати до своєї роботи експертів з відповідних галузей, а також використовувати технічні і програмні засоби для встановлення фактів порушення норм академічної доброчесності за поданою заявою.
6.3.6. Доводити результати розгляду заяв щодо порушення академічної доброчесності до відома директора школи для подальшого реагування.
6.4. Організаційною формою роботи Комісії є засідання. Засідання можуть бути чергові, що проводяться у строки, визначені планом роботи, та позачергові, що скликаються при необхідності вирішення оперативних та нагальних питань.
6.5. Свої повноваження Комісія здійснює за умови, що кількість її членів, присутніх на засіданні, складатиме не менше, ніж дві третини її складу.
6.6. Рішення приймаються відкритим голосуванням. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини присутніх на засіданні членів Комісії. У разі рівного розподілу голосів, голос голови Комісії є вирішальним.
6.7. За результатами засідання Комісії складається протокол, який підписує голова (в разі його відсутності – заступник) та секретар.

7. АКАДЕМІЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

 7.1. Рішення про встановлення факту порушення педагогічним працівником академічної доброчесності та визначення виду академічної відповідальності приймає педагогічна рада за участю працівника.
7.2. Рішення про академічну відповідальність учнів приймає педагогічний працівник, який виявив порушення академічної доброчесності, або педагогічна рада закладу відповідно до положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти.
7.3. Рішення про позбавлення учня академічної стипендії, призових місць на загальношкільних учнівських змаганнях, турнірах, олімпіадах, конкурсах, отриманих з порушенням академічної доброчесності, приймає директор закладу у порядку, визначеному законодавством.
7.4. Види академічної відповідальності, що можуть бути застосовані до здобувачів освіти та педагогічних працівників, повинні бути співмірними із вчиненими порушеннями. За одне порушення може бути застосовано лише один із видів академічної відповідальності.
7.5. Кожна особа, стосовно якої порушено питання про порушення нею академічної доброчесності, має такі права:
– ознайомлюватися з усіма матеріалами перевірки щодо встановлення факту порушення академічної доброчесності, подавати до них зауваження;
– особисто або через представника надавати усні та письмові пояснення або відмовитися від надання будь-яких пояснень, брати участь у дослідженні доказів порушення академічної доброчесності;
– знати про дату, час і місце та бути присутньою під час розгляду питання про встановлення факту порушення академічної доброчесності та притягнення її до академічної відповідальності;
– оскаржити рішення про притягнення до академічної відповідальності до органу, уповноваженого розглядати апеляції, або до суду.
7.6. За дії (бездіяльність), що визнані порушенням академічної доброчесності, особа може бути притягнута до інших видів відповідальності з підстав та в порядку, визначених законом.
 
8. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
8.1. Учасники освітнього процесу мають знати Положення про академічну доброчесність. Незнання або нерозуміння норм цього Положення не є виправданням неетичної поведінки. Ліцей забезпечує публічний доступ до тексту Положення через власний офіційний сайт.
8.2. Положення про академічну доброчесність Радивилівського ліцею №1 Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області затверджується педагогічною радою та вводиться в дію наказом директора.
8.3. Зміни та доповнення до Положення можуть бути внесені будь-яким учасником освітнього процесу за поданням до педагогічної ради школи та вводяться в дію наказом директора школи.

Інклюзивне навчання — це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дитини на освіту та права навчатися за місцем проживання в умовах загальноосвітнього закладу.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про освіту», Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти (зі змінами), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 957, рішення педагогічної ради закладу протокол №1 від 30.08.2024 року, на підставі висновків інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дітей з особливими освітніми потребами, заяв батьків здобувачів освіти, за погодженням з відділом освіти, культури, молоді та спорту Радивилівської міської ради, організовано інклюзивне навчання в  1-Б, 2-А, 3-В, 4-А, 6-А, 9-Б класах.

Для забезпечення системної роботи з дітьми з ООП створено 8 команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП, проводяться корекційно – розвиткові заняття. Педагогічний колектив співпрацює із фахівцями Радивилівського Інклюзивно-ресурсного центру.

Докладніше про інклюзивне навчання  https://mon.gov.ua/ua/tag/inklyuzivne-navchannya

 Інформація для фахівців

 Корекційно-розвиткові послуги – здійснення комплексу заходів із системного психолого-педагогічного супроводження дітей з особливими освітніми потребами у процесі навчання та виховання, що спрямований на корекцію порушень шляхом розвитку пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери, мовлення, особистості дитини.

Зміст корекційно-розвиткової роботи визначається з урахуванням особливостей розвитку дітей з особливими освітніми потребами, мети, завдань та напрямів такої роботи.

МОН України розроблено програми корекційно-розвиткових занять відповідно до нозологій.

      У нашому закладі корекційно – розвиткові послуги надають практичний психолог Віра Хмель, соціальний педагог Володимир Коханець, асистенти учителя Раїса Куленич, Ваалентина Ковальчук, Любов Зайцева, Ірина Бєлякова, Анна Соболевська, учителі Марія Гладун, Андрій Чоловічок, Галина Романюк, Тетяна Кухарук. Аліна Шарун.

Комплекс корекційно-розвиткових вправ для дитини з особлививими потребами

https://naurok.com.ua/metodichni-rekomendaci-korekciyni-vpravi-ta-igri-dlya-ditey-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami-75213.html

 

На допомогу батькам дитини з ООП

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ МАРШРУТ ДИТИНИ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ

(рекомендації батькам щодо розуміння інклюзії та алгоритму дій батьків дітей з особливими освітніми потребами для зарахування в заклад освіти)

І. Що таке інклюзія?

Інклюзія від англійського inclusion – включення) – процес збільшення ступеня участі всіх громадян в соціумі, і насамперед тих, що мають труднощі у фізичному чи розумовому розвитку. Він передбачає розробку і застосування таких конкретних рішень, які зможуть дозволити кожній людині рівноправно брати участь в академічному і суспільному житті. При інклюзії всі зацікавлені сторони повинні брати активну участь для отримання бажаного результату. Інклюзія – це процес реального включення дітей з особливими потребами, з інвалідністю в активне суспільне життя і однаковою мірою необхідна для всіх членів суспільства.

Що таке інклюзивна освіта?

Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права здобувати її за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу.

Головна мета створення інклюзивних класів – задоволення соціальних та освітніх потреб, організація корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю.

Діти з особливими освітніми потребами

Діти з особливими освітніми потребами – діти сліпі та із зниженим зором, глухі та із зниженим слухом, з тяжким порушенням мовлення, із затримкою психічного розвитку, з порушенням опорно–рухового апарату,розумовою відсталістю, діти із складними вадами розвитку( у тому числі діти з розладами аутичного спектру).

ІІ. ВИСНОВОК ВІД ПСИХОЛОГО-МЕДИКО-ПЕДАГОГІЧНОЇ КОНСУЛЬТАЦІЇ (ПМПК) АБО ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНОГО ЦЕНТРУ (ІРЦ).

Такий висновок надається дитині з особливими освітніми потребами після консультації тільки у присутності батьків або осіб, що їх заміняють відповідно до рішення, в якому вказана рекомендована форма навчання та розвитку на основі потреб дитини.

ІІІ. СПІВБЕСІДА У НАВЧАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ

Керівнику закладу освіти подається і обов’язково реєструється ЗАЯВА на зарахування дитини до школи і висновок ПМПК (ІРЦ), обов’язків на даний час документ, підтверджуючий потреби дитини. Уточнюється термін часу для узгодження дій з управлінням освіти для відкриття інклюзивного класу та зарахування дитини до освітнього закладу, можливість створення умов для перебування дитини, безпечного навчального середовища, забезпеченість спеціалістами тощо.

  1. При відсутності інклюзивного класу керівник подає клопотаннядо управління освіти щодо його відкриття та необхідності створення відповідних умов для забезпечення повноцінного навчання дитини.
  2. Управління освіти приймає рішення щодо створення необхідних умовперебування дитини з особливими освітніми потребами в освітньому закладі. У разі неможливості створення таких умов, управління освіти може запропонувати батькам інший освітній заклад, в якому створені умови або є можливість їх створити.
  3. ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ПРИ ВЛАШТУВАННІ ДИТИНИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ В ОСВІТНІЙ ЗАКЛАД (ІНКЛЮЗИВНИЙ КЛАС)

До заяви батьків або осіб, що їх замінюють, додаються:

  • медична карта (індивідуальна карта дитини) з висновками лікарів, що дитина може відвідувати освітній заклад;
  • довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення ;
  • свідоцтво про народження;
  • висновок ПМПК (ІРЦ) або висновок лікувально-контрольної комісії територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру;
  • якщо дитина з інвалідністю, то відповідні підтверджуючі документи або копії посвідчення особи, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям з інвалідністю»;
  • копія індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю.

VII. При зарахуванні до освітнього закладу складається індивідуальна програма розвитку дитини.

На основі висновку і рекомендацій ПМПК (ІРЦ) програму розробляє група фахівців навчального закладу з обов’язковим залученням батьків. Склад групи фахівців індивідуального супроводу дитини визначається керівником закладу і затверджується відповідним наказом. До планування роботи з дитиною із особливими освітніми потребами можуть залучатися фахівці ПМПК (ІРЦ), навчально-реабілітаційних центрів, інших навчальних закладів.

VIII. Для забезпечення особистісно-орієнтованого підходу та організації корекційної роботи в інклюзивному класі штатним розписом ЗЗСО передбачається 0,5 ставки асистента вчителя на інклюзивний клас. За письмовою заявою батьків або осіб, що їх замінюють, адміністрація закладу може надавати дозвіл бути асистентом дитини з особливими потребами на громадських (волонтерських) засадах або за рахунок коштів громадських організацій та інших джерел не заборонених законодавством. (Медична книжка для асистента дитини ОБОВЯЗКОВА і зберігається у медичному кабінеті).

ІХ. Протипоказаннями для прийому до інклюзивних класів є:

  • ІІІ і IV ступені порушень функцій організму, які не сумісні з перебуванням дитини в організованому колективі;
  • всі хвороби у гострому періоді, хронічні хвороби в стадії загострення, всі хвороби, які потребують стаціонарного лікування, гострі інфекційні захворювання до закінчення строку карантину

Що таке ІРЦ (інклюзивно-ресурсний центр)? (відео-гід з інклюзивної освіти)

Путівник для батьків